MOZAİK WORKSHOP

Atölyemde aylık kurs programı dışında çağdaş mozaik ağırlıklı olmak üzere yılın belirli dönemlerinde mozaik workshop etkinlikleri de yapılmaktadır.

2019 itibariyle başlattığım "Mozaik Terapi" isimli workshop ile aynı zamanda Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek, mozaik ile bilinçli farkındalık (mindfulness) arasındaki bağlantıları katılımcıların mozaik yapım süreci esnasında çesitli meditasyon uygulamaları ile destekleyerek deneyimlemesini de arzu ediyoruz.

Bu workshopta tüm katılımcılar ile çağdaş mozaik (contemporary mosaics) uygulamaları, temel prensipler, uygulanan teknikler, proje tasarımı, materyal kullanımı, mozaik taşlarının şekillendirilmesi ve akışı (andamento) hakkında bilgiler paylaşılıyor. Ayrıca workshop süresince tüm katılımcılar mermer/doğal taş ile modern bir mozaik projesi üzerinde çalışıyorlar.

Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) ise anda olan iç ve dış duyumlara dikkatimizi vermemizi sağlamaktadır. İç sesimizden, aklımızdan geçen düşüncelerden bilinçli bir şekilde kendimizi, dikkatimiz aracılığıyla şimdiye ana getirmeyi deneyimlemek, kendimiz ile şimdi arasında bağ kurmayı sağlamaktadır. Bu worshop esnasında Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) konusunda uzman psikolog Anıl Yetişen ile katılımcıların o andaki faaliyette dikkatlerini tutmalarını, an'da kalma becerilerini geliştirmeyi, zihinsel ve duyusal esnekliklerini geliştirmelerini amaçlamaktayız. An'da olabilmenin en önemli anahtarı duyumlar. Mozaik sanatı da içinde bir çok duyumu barındırıyor. Tüm katılımcılar mozaik çalışmaları esnasında mindfulness teknikleri yardımıyla beş duyumlarına ilişkin önemli farkındalıklar kazanarak, duyumları aracılığıyla içinde bulundukları ana dikkatlerini verme gücünü deneyimlemenin keyfine varıyorlar.