"Ve birden bilirsiniz ki: Bir şeylere başlamanın ve başlangıçların büyüsüne güvenmenin vakti gelmiştir."
Meister Eckhart

GÖZDE TOLAN

İstanbul'da büyüdüm. Yüksek lisansımı Endüstriyel Psikoloji üzerine yaptım. Başarılı iş kariyerim esnasında mozaik benim için 2012 yılında bir hobi olarak başladı, daha sonra bir tutku halini aldı ve mozaik sanatına aşık oldum. Aslında bu benim kendi amacımı bulduğum andı.

Ayça Bumin'in derslerine katıldım ve yıllar içerisinde bir dizi yeni teknik geliştirdim. 2015 yılında Ravenna, İtalya'daki en prestijli okullardan biri olan Mosaic Art School'da mozaik eğitimimi ilerlettim. 2016 yılının başında ise büyük bir tutku ile kendimi tamamen mozaik sanatına adamaya karar verdim. Gözde Pars Mozaik Atölyesi olarak kurduğum sanat atölyesi, şu an Mozaik Terapi Atölyesi adı altında her seviyede klasik veya çağdaş mozaik olmak üzere kapsamlı mozaik eğitimlerinin verildiği bir sanat atölyesi olarak devam etmektedir.

Doğa ve doğal tasarım bana hep ilham vermiştir ve yarattığım her parçada tasarım, renk veya akışta doğal bir his oluşturmaya çalışıyorum.

Mozaik benim için aynı zamanda bir çeşit terapi yöntemi, çalışmalarım esnasında yoğun bir konsantrasyon ile 'şimdi' ye odaklanarak, derin bir farkındalık haline geçmekten büyük bir keyif alıyorum. Buradan hareketle; 2019 yılının başında aynı zamanda Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek, mozaik ile bilinçli farkındalık (mindfulness) arasındaki bağlantıları katılımcıların mozaik yapım süreci esnasında çesitli meditasyon uygulamaları ile destekleyerek deneyimlemesini sağlayan "Mozaik Terapi" adı altında 4-5 günlük mozaik workshopları gerçekleştirmeye başladım.

Eserlerimde genellikle sadelik ve derinlik temaları işlenmektedir. Ağırlıklı olarak cam, mermer, taş, doğal malzemeler, madeni parçalar vb. malzemeler ile karışık 3 boyutlu projeler üzerinde çalışıyorum. Çalışmalarımda kullandığım malzemeler genellikle benim asıl ilham kaynağımdır. Bunun yanı sıra zaman zaman farklı boyama teknikleri kullanarak eserlerime zenginlik katmayı da seviyorum.

CMA (Contemporary Mosaic Art - Çağdaş Mozaik Sanatı) Örgütünün bir üyesiyim.

SERGİLER

  • Eylül 2019, "Uluslararası Apollania Mozaik Çalıştayı", Bursa Gölyazı Aziz Panteleimon Kilisesi
  • Haziran 2021, "Özgürlük", Karl & Ein Art Galeri, İstanbul
  • Haziran 2021, "Anadolu Medeniyetleri", Bağla Güneş ve Kültür Sanat Merkezi, Bodrum
  • Ağustos 2021, "Myndos 2" Match Art Galeri, Bodrum
  • Kasım 2021, "Miami Sanat Fuarı", Amerika

BASINDA ÇIKAN HABERLER